مراحل هشتگانه یوگا پاتانجلی

مراحل هشتگانه یوگا پاتانجلی

مراحل هشتگانه یوگا پاتانجلی 1108 731 admin

مراحل هشتگانه یوگا پاتانجلی

جغرافیای مقدس سرزمین یوگا، سرزمینی پهناور، مرموز و گاهی هول‌انگیز است که اسرار خود را تنها بر سالکان صادق و بردبار خود آشکار می‌سازد. برای رسیدن به این سرزمین شگفتی‌ها، یوگی سفری طولانی و بی بازگشت را آغاز می‌کند.

در اولین قدم، ادای دین کرده، حساب خود را با دوستان، آشنایان و اصولاً دنیای خارج روشن می‌سازد (= یاما) در دومین قدم، بار خود را بسته و تکلیفش را با خود روشن می‌سازد (= نیاما) سپس در وسیله نقلیه خود می‌نشیند (= آسانا) و ماشین را روشن کرده، گرم می‌کند (=پرانایاما) و سفر خود را آغاز می‌کند.در این سفر منازل و مناظر بسیاری را می‌بیند (= پراتیاهارا) تا به منزل مقصود برسد، سپس از ماشین پیاده می‌شود (=دهارنا)، وارد شهر روشنایی‌ها شده (= دیانا) و زندگی شگفت، نو و کامل خود (= سامادی) را شروع می‌کند.

آنچه که به عنوان اوّلین، دقیق‌ترین، روشن‌ترین و علمی‌ترین متن از یوگا در دسترس است، «یوگا سوتراهای پاتانجلی» است. روشی که این فرزانۀ خردمند برای یوگا انتخاب کرد به نام یوگای پاتانجلی معروف شد که همیشه مورد توجّه متخصّصین بوده است.

سیستم علمی – عملی یوگای پاتانجلی دارای هشت مرحله است که آشتانگا یوگا نامیده می شود. در اشاره به اهداف یوگا، آنچه جان کلام است رسیدن به آگاهی یکپارچه است که در این روش، از طریق کنترل و اخلاقیات، انضباط و پرورش تن و روان حاصل می گردد.

این روش برای فرد، نظم را به ارمغان می‌آورد که عامل وجود اعتدال در زندگی است و پس از گذر از هفت وادی به مرحله آخر که سامادهی است می‌رسد .

تلاش ما در این مطلب تفسير آشتانگا يوگای پاتانجلی به زباني بسيار ساده برای تمامی مخاطبان و علاقه‌مندان به این مکتب است. شما با خواندن این مقاله می‌توانید با مفاهیم هشت اندام یوگای پاتانجلی آشنا شوید. پس در ادامه همراه ما باشید.

يوگا آيينی علمي و عملي است، که مي‌كوشد تا در اعماق بحر وجود گوهر هستي را استخراج كند و هستي را زاييده امتزاج امواج و نيروهایی مي‌داند كه وحدت دارد و همه ناشي از يك قدرت و سرچشمه است؛ و پاتانجلي تنها نظم دهنده اين مكتب هشتگانه است.

مراحل هشتگانه یوگا پاتانجلی

1. Yama یاما ؛ تعلیمات و آیین رفتار اجتماعی

2. Niyama نیاما ؛ تعلیمات و نظم فردی

3. Asana آسانا ؛ تعلیم نرمش ها و حرکات جسمی

4. Pranayama پرانایاما ؛ تعلیم کنترل و تنظیم تنفس

5. Pratyahara پراتیاهارا ؛ کنترل ذهن و ارجاع حواس 5 گانه

6. Dharana دهارانا ؛ کنترل و تمرکز ذهن روی یک فعل خاص

7. Dhyana دهیانا ؛ تعلیم مراقبه و ورود به خلاء ذهنی

8. Samadhi سامادهی ؛ وصال و یکی شدن با طبیعت ذاتی خویشتن