مت (زیرانداز یوگا)

مت یوگا

یکی از مهم‌ترین ابزارهای انجام حرکات یوگا، مت یا همان زیرانداز است. مت یا زیراندازی که برای انجام حرکات ورزشی یوگا انتخاب می‌کنید بایستی ضخامت مناسب و چسبندگی کافی داشته باشد و برای آنکه هنگامی‌که روی آن دراز می‌کشید یا می‌نشینید احساس خوبی داشته باشید بایستی سطح آن لطیف و نرم باشد.

مهم‌ترین نکات برای انتخاب مت یوگا:
 • ضخامت
  نوع نیاز شما به مت، تعیین‌کننده ضخامت مت است. اگر می‌خواهید حرکات پرشی و تعادلی انجام دهید، مت ضخیم‌تر را انتخاب کنید و اگر می‌خواهید حرکات آرام و کششی انجام دهید، مت یوگای نازک را انتخاب کنید. ضخامت مت های یوگا بین سه تا بیست میلی‌متر است و نوع فعالیت شما می‌تواند تعیین‌کند کدام ضخامت برای شما مناسب است. مت سه‌ میلی‌متری برای انواع فعالیت‌های ورزشی ایستاده و مت بیست میلی‌متری به دلیل نرم بودن و راحتی زیاد برای حرکات نشسته مناسب است.
 • جنس
  مت‌ های یوگا با جنس‌های مختلفی عرضه می‌شود. برای مثال جنس PVC، EVA و TPE از انواع مختلف مت یوگاست که هر کدام مزایا و معایبی دارد و به واسطه همین مزیت‌ها، قیمت‌های متفاوتی دارد.
 • چسبندگی
  موضوع مهم دیگر در انتخاب مت یوگا، چسبندگی آن است که بستگی به جنس و طرح آن دارد و مهم است که هنگام خرید مت یوگا به این نکته توجه داشته باشید تا از لغزش شما در حین انجام حرکات جلوگیری شود.
 • سایز
  یادتان باشد هنگام انتخاب مت یوگا، آن متی را انتخاب کنید که به اندازه کافی بلند است و پهنای لازم را دارد که بتوانید به‌راحتی حرکات یوگا را روی آن انجام دهید.

علاوه بر نکات گفته شده، به وزن، قابلیت شست‌وشو و همچنین قیمت مت یوگا هنگام خرید توجه کنید. توصیه می‌کنیم مت یوگایی رو انتخاب کنید که بتوانید به راحتی آن را حمل کنید. همچنین مت قابل شست‌وشو خریداری کنید تا خیالتان از بابت تمیز بودن آن راحت باشد و این نکته را هم مد نظر داشته باشید که قیمت مت یوگا به ضخامت، برند، جنس و… بستگی دارد؛ بنابراین مشخص کنید چه چیزی برایتان بیشترین اهمیت را دارد و انتخاب‌تان را بر اساس آن انجام دهید.